Redakce | Neděle, 21. srpen 2022 |
Typické krkonošské stavení staré více než sto let prošlo v průběhu svého života řadou přístaveb a nástaveb. S novými majiteli dostala hájenka včetně hospodářské přístavby nový kabát. Protože bylo od začátku jasné, že rekonstrukce nebude jednoduchá a bude se třeba přizpůsobit nejen historicky použitým materiálům, ale i požadavkům CHKO, zadali návrh stavebních úprav architektonickému studiu KURZ architects.
Stávající hájenka utrpěla nánosy různých majitelů předešlých dob. Snahou bylo poshánět si co nejvíce podkladů ještě z doby předválečné, aby bylo možné se vyznat ve struktuře jednotlivých konstrukcí a utřídit si tak myšlenky formující finální koncept.
Celý proces navrhování prostupovala hra s kontrasty tradiční a moderní architektury. V interiéru hájenky se záměrně chováme netradičně, vedle toho v čisté moderní dřevostavbě reprezentující původní hospodářské stavení navazujeme na tradiční formu i zpracování.
Oba objekty jsou propojeny ve fungující, homogenní celek. Rušný hostitelský život, ale i klidné posezení u krbu se odehrává v novodobé světnici roubené hájenky. Klidné útočiště k odpočinku a spánku poskytuje majitelům moderní hospodářské stavení.
Kamenné prostorné schody nás vyvedou přímo do světnice, kde prostoru dominuje okouzlující výhled skrze velkoformátovou prosklenou stěnu, odkud můžeme pozorovat rozkvetlou louku. Ohromí nás vysoký otevřený krov světnice, kterým prostupuje výrazný vertikální prvek, který skrývá zázemí světnice, skříně nebo třeba krb.
V podkrovním patře se nachází kromě pokoje pro zatím malou dceru zašívárna využitelná jako pracovna a polštářová místnost pro individuální odpočinek, která je otvory propojena se světnicí v přízemí.
Fasáda tvořená svislými prkny s přelaťováním a kamenná zídka pod terasou, která je jakousi reminiscencí někdejších kamenných spodních staveb, jsou základními architektonickými prvky nově vzniklé hájenky.
Komentář architektů
Dlouho jsme si kladli otázku, jak se zachovat k původní roubené hájence a hospodářskému stavení, jež si za dlouhý čas prošly mnoha netaktními zásahy. Rozhodli jsme se k tomu postavit netradičně, místy možná až výstředně. Výsledný návrh je postaven na citlivé obnově původní roubené stavby a zcela novém pojetí tradičního hospodářského stavení.
Zuzana a Jan Kurz
www.kurz.archi (foto: KURZ architects)
Foto a kresby se souhlasem: KURZ architects
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…